Ambrosiusgilde Meer

Ambr-Header

Koning schieten

Binnen een gilde bestaan meerdere functies, met de daarbij behorende taken en verantwoordelijkheden.

Een daarvan is de“Koning”.

Om de zes jaar vindt traditie getrouw de “koningschieting” plaats.

Een houten vogel wordt geplaatst op een boom van 18 meter hoog, de “wip”. De gildenbroeder, die er het eerst in slaagt de vogel naar beneden te schieten mag koning worden voor een termijn van 6 jaar. Slaagt iemand erin drie termijnen achtereen koning te schieten, dan wordt hij aan het eind van de derde termijn “Keizer”.

De koning is verantwoordelijk voor de schutters en de schietbanen.

Achtereenvolgende koningen waren:

1873 : Louis Brosens

1882 : Petrus Mertens

1889 : Frans van Oeckel

1900 : Louis Tilburgs

1911 : Frans Sterkens

1935 : Constant Sterkens

1945 : Constant Sterkens

1958 : Frans Theeuwes (01-05-1958)

1987 : Frans van de Locht (03-05-1987)

1993 : Frans van de Locht (09-05-1993)

1999 : Frans van de Locht (16-05-1999), per 15-05-2005 Keizer

2005 : Staf Goetschalckx (15-05-2005)

2011 : Stan Vermeiren (15-05-2011)

2017 : Hans De Kock ( 21-05-2017 )

Zoals u kunt zien, heeft men zich in het verleden niet altijd aan de termijn van zes jaren gehouden.

Soms was men zo “blij” met de huidige koning, dat het “koningschieten” maar vergeten werd. Zo is Frans Theeuwes zelfs 29 jaren achtereen koning geweest.

Frans van de Locht werd aan het einde van zijn derde termijn (15-05-2005) de eerste “Keizer” van onze gilde !